180. TunezjaTunezja (الجمهورية التونسية)to państwo arabskie leżące w północnej Afryce nad Morzem Śródziemnym. Jak widać na mapce graniczy z Algierią i Libią. Oficjalnym językiem jest arabski, ale francuski jest powszechnie znany.
Tunezja jest najbardziej liberalnym krajem arabskim, o czym świadczą m.in. rozbudowane prawa kobiet. Kobiety zawdzięczają to pierwszej żonie Habiba Burgiby, która była Francuzką. Niektórzy uważają, że to ona przekonała męża do kilku wielkich reform, m.in. zniesienia wielożeństwa, zniesienia noszenia tradycyjnych chust przez kobiety (Burgiba nazwał te chusty wstrętnymi szmatami), kontrolowania rozwodów przez sądy (w tym równych praw do dzieci), dopuszczenia kobiet do szkół, parlamentu, władzy i innych form życia publicznego. Z drugiej jednak strony, nadal istnieją pewne konserwatywne miasta – na południu kraju, gdzie zachowywane są stare obyczaje. Dziewcząt nie obowiązuje jednak zakaz chodzenia samej po ulicach. Ponadto w bardzo tradycyjnych rodzinach kobiety chodzą w ubraniach zakrywających nogi i ramiona, szczególnie kiedy wybierają się do meczetu.
Jedyną pozostałością prawa islamskiego w Tunezji jest prawo dziedziczenia, według którego kobieta, jeżeli nie zostawiono testamentu, dziedziczy połowę tego, co jej męscy członkowie rodziny – bracia itd. Jeżeli jednak rodzice spiszą testament, prawo to nie ma zastosowania. Zeznania kobiety i mężczyzny w tunezyjskim sądzie mają taką samą wartość prawną, kobieta posiada również takie samo prawo do otrzymania opieki nad dziećmi po rozwodzie.

2 Response to "180. Tunezja"

 1. Cleo. says:
  20 stycznia 2013 11:12

  Mam ogromny sentyment do Tunezji.
  Chyba na żadnej wycieczce tak wspaniale się nie bawiłam, wypoczęłam i na zwiedzałam. Zawsze bede wspominac ten czas spędzony tam, z wielką czulością.

 2. Laura says:
  21 stycznia 2013 00:29

  Nie lubię mapek, ale ta mi się bardzo podoba :)

Prześlij komentarz