186. Portugalia


Tramwaje w Lizbonie, zwane tutaj eléctrico, są doskonałym przykładem na to, że nie wszystko zawsze musi być supernowoczesne, hiperszybkie i ekstrakomfortowe. Urocze jest to, że po stolicy Portugalii pomykają właśnie takie trochę jakby nieporadne, podstarzałe tramwaje z duszą. Momentami jest w nich niesamowicie ciasno (w końcu to jeden mały wagonik z 20 miejscami siedzącymi i 38 stojącymi). Aby wysiąść na wybranym przystanku trzeba dać tramwajarzowi znać staroświecko brzmiącym dzwonkiem (czerwone przyciski w kilku miejscach wagonika). W Lizbonie tory tramwajowe poprowadzone są normalnie ulicami, czyli tramwaje muszą współdzielić pasy ruchu z samochodami. Nierzadko zdarza się tak, że kierowca zostawi swoje auto na światłach awaryjnych (albo nawet po prostu zostawi) zaparkowany całkowicie na torowisku, albo tak, że jakąś częścią auta uniemożliwia przejazd tramwaju. Czyli dokładnie tak, jak w niektórych miejscach w Poznaniu (szczególnie jak świeża warstwa śniegu przykryje torowisko...).

185. Liban



Baalbek (بعلبك) czyli miasto w północno-wschodnim Libanie. Znane dawniej jako miejsce kultu fenickiego boga - słońce Baala, a przez Greków znane pod nazwą Heliopolis jako jedno z najpiękniejszych miast hellenistycznych, które Rzymianie, kiedy stało się rzymską kolonią, uczynili później głównym ośrodkiem kultu triady bogów: Jowisza, Wenus i Bachusa.
Na pocztówce widać fragment dawnej świątyni.
Całe miasto zostało wpisane na listę UNESCO w 1984 roku.
Jak mi się poszczęści to wybiorę się do Libanu latem tego roku :)

184. Kuwejt


2 dziewczynki z Kuwejtu ubrane są w tradycyjne suknie. Ich wzory oraz kroje pochodzą z czasów przedmuzułmańskich. Kobiety ubierają je głównie podczas różnego rodzaju świąt (religijnych albo państwowych). Kuwejckie dziewczyny coraz częściej decydują się nosić typowo zachodnie stroje, ale nawet w mniej tradycyjnych rodzinach zawsze znajdzie się miejsce na bardziej klasyczne ubrania. Bogaci noszą nawet suknie ozdabiane prawdziwym złotem.

183.Holandia


Rotterdam jest miastem w zachodniej Holandii. Stanowi południową część Randstadu, szóstego największego obszaru metropolitalnego w Europie, który zamieszkuje ok. 6,7 miliona ludzi. Po raz pierwszy Rotterdam wzmiankowany jest w 1283 roku, prawa miejskie otrzymał w 1299. Od XVI wieku rozpoczęto rozbudowę portu. W XVII–XVIII wieku nastąpił rozkwit miasta (rozwój handlu głównie z Francją i Anglią oraz przemysłu okrętowego i sukiennictwa). Od około 1850, wraz z rozwojem żeglugi na Renie i przemysłu Zagłębia Ruhry, jak też znacznej rozbudowy i modernizacji portu, wzrosło światowe znaczenie Rotterdamu. W maju roku 1940 czasie II wojny światowej zniszczony nalotem dywanowym Luftwaffe (zob. bombardowanie Rotterdamu). Nieliczne zachowane zabytki, m.in. gotycki kościół św. Wawrzyńca (XV – XVI), dom Schielandshuis (druga połowa XVII wieku, obecnie Muzeum Historyczne); pomnik z brązu "Rozdarte Miasto".

182. Węgry


Püspökladány to miasto we wschodnich Węgrzech. Znajduje się w komitacie Hajdú-Bihar i powiecie Püspökladány. Według danych ze I 2011, miejscowość zamieszkiwało 14 798 osób. Zbiegają się tu 4 linie kolejowe. Jednym z jego miast partnerskich jest Krasnystaw.

181. Ukraina


Lwów od Ukrainki mieszkającej na stałe w Stanach Zjednoczonych.

Przed wybuchem II wojny światowej we Lwowie istniało wiele wolno stojących pomników wzniesionych (XVIII–XX wiek) dla postaci, które przysłużyły się kulturze polskiej, oraz dla obrońców i walczących o niepodległości Polski.
W międzywojennym Lwowie mieli swe pomniki: Aleksander Fredro, Bartosz Głowacki, Agenor Gołuchowski, Stanisław Jabłonowski, Teofil Wiśniowski i Józef Kapuściński, Kornel Ujejski, Jan III Sobieski (pomnik i popiersie), Franciszek Smolka, Adam Mickiewicz, Jan Kiliński, Jan z Dukli (figura na kolumnie na Placu Bernardyńskim), Święty Krzysztof. Po włączeniu miasta do Ukraińskiej SRR część z nich została zniszczona (m.in. pomniki: Agenora Gołuchowskiego, Stanisława Jabłonowskiego, Franciszka Smolki, figura św. Jana z Dukli), a inne przewiezione w nowe granice powojennej Polski (pomnik Jana III (obecnie Gdańsk), pomnik Aleksandra Fredry (obecnie Wrocław), pomnik Kornela Ujejskiego (obecnie Szczecin). Zachowały się do dnia dzisiejszego: pomnik Jana Kilińskiego w Parku Stryjskim, pomnik Bartosza Głowackiego w Parku Łyczakowskim, pomnik Adama Mickiewicza na pl. Mariackim (obecnie Plac Mickiewicza), figura Matki Bożej opodal na tymże placu, pomnik Teofila Wiśniowskiego i Jana Kapuścińskiego na Górze Stracenia.

180. Tunezja



Tunezja (الجمهورية التونسية)to państwo arabskie leżące w północnej Afryce nad Morzem Śródziemnym. Jak widać na mapce graniczy z Algierią i Libią. Oficjalnym językiem jest arabski, ale francuski jest powszechnie znany.
Tunezja jest najbardziej liberalnym krajem arabskim, o czym świadczą m.in. rozbudowane prawa kobiet. Kobiety zawdzięczają to pierwszej żonie Habiba Burgiby, która była Francuzką. Niektórzy uważają, że to ona przekonała męża do kilku wielkich reform, m.in. zniesienia wielożeństwa, zniesienia noszenia tradycyjnych chust przez kobiety (Burgiba nazwał te chusty wstrętnymi szmatami), kontrolowania rozwodów przez sądy (w tym równych praw do dzieci), dopuszczenia kobiet do szkół, parlamentu, władzy i innych form życia publicznego. Z drugiej jednak strony, nadal istnieją pewne konserwatywne miasta – na południu kraju, gdzie zachowywane są stare obyczaje. Dziewcząt nie obowiązuje jednak zakaz chodzenia samej po ulicach. Ponadto w bardzo tradycyjnych rodzinach kobiety chodzą w ubraniach zakrywających nogi i ramiona, szczególnie kiedy wybierają się do meczetu.
Jedyną pozostałością prawa islamskiego w Tunezji jest prawo dziedziczenia, według którego kobieta, jeżeli nie zostawiono testamentu, dziedziczy połowę tego, co jej męscy członkowie rodziny – bracia itd. Jeżeli jednak rodzice spiszą testament, prawo to nie ma zastosowania. Zeznania kobiety i mężczyzny w tunezyjskim sądzie mają taką samą wartość prawną, kobieta posiada również takie samo prawo do otrzymania opieki nad dziećmi po rozwodzie.

179. Tajwan


Kolejna odsłona Love River. Moja poprzednia tajwańska kartka przedstawiała jej nocny widok. Tak jak poprzednio napisałam, w okolicy znajduje się mnóstwo romantycznych kafejek czy innych atrakcji dla zakochanych par. Osobiście bardziej podoba mi się nocna wersja :)

178. Szwajcaria


Bazylea to miasto szwajcarskie u styku granic trzech państw: Szwajcarii, Niemiec i Francji, nad rzeką Ren. Właściwym centrum miasta jest starówka w Wielkiej Bazylei wokół Rynku i ratusza z XIV w., która ze swoimi wąskimi uliczkami i zaułkami zaprasza do przechadzek. Warto zauważyć, że stare miasto w Wielkiej i Małej Bazylei oraz Most Środkowy, który łączy obie części starego miasta, są wolne od ruchu samochodowego. Zwiedzający dojeżdżają do centrum najczęściej tramwajem. Bazylea jest po Zurychu i Genewie trzecim co do wielkości miastem Szwajcarii oraz centrum szwajcarskiego przemysłu chemicznego i farmaceutycznego.

177. Rumunia


Rumunia to państwo w południowo-wschodniej części Europy. Graniczy z Węgrami i Serbią na zachodzie, Bułgarią na południu wzdłuż Dunaju oraz Ukrainą i Mołdawią na północy. Kraj ma także dostęp do Morza Czarnego. Stolicą oraz największym miastem Rumunii jest Bukareszt. W grudniu 1989 ówcześnie rządzący dyktator Ceauşescu został obalony w wyniku krwawej rewolucji i – po krótkiej „rozprawie”, z wyroku samozwańczego marionetkowego sądu wojskowego skleconego naprędce z oficerów, którzy wypowiedzieli lojalność jego reżimowi – rozstrzelany wraz z żoną. Do władzy doszli przedstawiciele umiarkowanego skrzydła partii komunistycznej, a w 1996 demokraci. W 2004 Rumunia wstąpiła do NATO, natomiast w 2007 do Unii Europejskiej. Rząd rumuński czyni starania, by wejść do strefy Schengen.

176. Rosja



Plac Pałacowy jest położony w samym centrum Sankt Petersburga. Miały tu miejsce wydarzenia o światowym znaczeniu: krwawa niedziela w 1905 roku oraz rewolucja październikowa w 1917 roku. Na samym środku placu stoi, wzniesiona w latach 1830-1834, Kolumna Aleksandrowska autorstwa Auguste de Montferranda. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się budowle o doniosłym znaczeniu: Pałac Zimowy (od którego pochodzi nazwa placu) oraz gmach Sztabu Generalnego, pośrodku którego znajduje się łuk triumfalny sławiący (podobnie jak Kolumna) zwycięstwo wojsk rosyjskich nad Napoleonem w 1812 roku.
Plac łączy Newski Prospekt z Wyspą Wasiljewską, na którą prowadzi Most Pałacowy.

175. Niemcy



Berlin oprócz tego, że jest niemiecką stolicą i największym miastem tego kraju, to również trzecim największym miastem w Unii Europejskiej (po Londynie i Paryżu). Berlin jest jedną z ważniejszych w Europie metropolii globalnych, ponadto ważnym węzłem komunikacyjnym Niemiec i Europy, zarówno kolejowym, lotniczym i drogowym. Ważny ośrodek naukowy, kulturalny i artystyczny.
Po II wojnie światowej Berlin został podzielony na 4 sektory okupacyjne przez aliantów. Stąd też przed ponownym zjednoczeniem Niemiec miasto było podzielone na część wschodnią stanowiącą sektor radziecki i od 1949 stolicę NRD i część zachodnią (Berlin Zachodni) będącą specjalnym obszarem administrowanym przez aliantów ze statusem zbliżonym do wolnego miasta (błędem jest stwierdzenie, że Berlin Zachodni należał do RFN) powstałą z francuskiego, brytyjskiego i amerykańskiego sektora okupacyjnego. W latach 1948–1949 Sowieci wprowadzili blokadę Berlina Zachodniego, na co alianci zachodni odpowiedzieli uruchomieniem mostu powietrznego z zaopatrzeniem. W latach 1961–1989 Berlin Zachodni był otoczony murem, którego zburzenie w 1989 r. stanowi symbol zjednoczenia dwóch części miasta oraz dwóch państw niemieckich. Decyzją Bundestagu, od 1991 Berlin jest stolicą zjednoczonych Niemiec. Natomiast od 1999 w Berlinie swoje siedziby mają parlament i rząd.

174. Irlandia


Cudowna i przepiękna kartka od Monikuchy! Z całą pewnością jest jedną z moich ulubionych (a na pewno ulubioną oficjalną!) kartek. Zielona wyspa może się pochwalić wspaniałymi widokami i krajobrazami. Na zachodnim wybrzeżu liczne są kolonie mew, kormoranów, alk, nurzyków, maskonurów i innych, natomiast na terenach podmokłych spotyka się ptactwo wodne: czaple, łabędzie, itp. W rzekach i strumieniach wyspy występuje wiele gatunków ryb – najliczniejsze są: łososie, pstrągi, szczupaki, węgorze.
W celu ochrony środowiska przyrodniczego w Irlandii powołano sześć parków narodowych, Natomiast Irlandii Północnej do tej pory nie powstał żaden park narodowy, natomiast istnieje kilka rezerwatów przyrody.

173. Mauritius



Kolejny Mauritius i kolejny promyk słońca podczas zimnej zimy. Szczególnie, że dzisiaj w Poznaniu prawie cały dzień lekko prószył śnieg. Z utęsknieniem czekam do lata! Szkoda tylko, że w Polsce lato nie jest aż tak letnie :) Aha, i szkoda, że nie mamy na co dzień wspaniałego widoku palm!

172. Holandia


Flaga Holandii jest jednym z symboli państwowych Królestwa Niderlandów. Została przyjęta oficjalnie dekretem królowej Wilhelminy 19 lutego 1937 roku, jednak była w użyciu już od XVI wieku. Kolory niebieski, biały i pomarańczowy były barwami noszonymi przez wojska księcia holenderskiego Wilhelma I Orańskiego hrabiego von Nassau w okresie wojny Holandii o niepodległość. W XVII wieku zamiast koloru pomarańczowego zaczął być używany także czerwony, prawdopodobnie dlatego, że używany barwnik pomarańczowy nie był trwały i z czasem zmieniał barwę na czerwoną. Kwestia ta jednak jeszcze przez dwa stulecia nie była prawnie rozstrzygnięta, aż do dekretu królowej z 1937 roku, który rozstrzygnął kontrowersję na rzecz czerwieni. Reminiscencją dawnego wyglądu flagi holenderskiej była obowiązująca w latach 1928-1994 flaga RPA o barwach pomarańczowo-biało-niebieskich, która miała nawiązywać do bandery statków które przywiozły na Przylądek Dobrej Nadziei holenderskich osadników z XVII wieku. Flaga Holandii jest jedną z najstarszych flag państwowych i narodowych w Europie, jest niewątpliwie jedną z pierwszych, które już w XVII i XVIII wieku były postrzegane jako symbol narodu, a nie tylko jako symbol władcy i jego marynarki wojennej.

171. Finlandia


Moja druga kartka z Finlandii i drugi niewypał :( No, zdjęcie samo w sobie jest ładne. Tak czy inaczej zachód słońca nad przybrzeżnymi skałami.I jeszcze nadawczyni napisała, że fajnie byłoby gdybym wysłała jej kartkę z pięknej Polski! Pozostaje mi tylko czekać na następną Finlandię, która bardziej wpasuje się w moje gusta :)

170. Chiny


Guangzhou czyli po polsku Kanton. miasto w południowych Chinach, ośrodek administracyjny prowincji Guangdong. Wielki port morski i śródlądowy w delcie Rzeki Perłowej, ośrodek handlowy i przemysłowy (rozwinięty przemysł elektroniczny, maszynowy, hutniczy, chemiczny i samochodowy), węzeł komunikacyjny (lotnisko międzynarodowe Baiyun). Kanton stanowi duży ośrodek kulturalny i naukowy, posiada liczne szkoły wyższe. Kanton był w 2010 roku gospodarzem letnich Igrzysk Azjatyckich.

169. Brazylia


Niewiele mogę napisać o tym miejscu niestety. Zaledwie to, że na największym zdjęciu znajduje się stary dworzec kolejowy, a obecnie teatr. Poza tym nadawca napisał, że sam zrobił zdjęcia na tę pocztówkę :)

168. Białoruś


Zamek w Nieświeżu po raz trzeci!
Bardzo ważną budowlą Nieświeża jest połączony z zamkiem kościół jezuitów pw. Bożego Ciała, zbudowany w latach 1587 - 1603. Stanowi on mauzoleum 102 członków rodziny Radziwiłłów. Każda wykonana z brzozy trumna jest oznaczona rodowym herbem Trąby. Kościół został zaprojektowany przez polskiego architekta włoskiego pochodzenia Jana Marii Bernardoniego na wzór Il Gesù w Rzymie jako pierwsza na świecie bazylika z kopułą i barokową fasadą, rozpoczynając epokę baroku zarówno w Polsce jak i Europie Wschodniej. Oprócz kunsztownych nagrobków we wnętrzu można zobaczyć późnobarokowe freski wykonane około 1760 r. oraz wyrzeźbiony w 1583 r. przez weneckich rzeźbiarzy ołtarz przedstawiający Jezusa ukrzyżowanego.

167. Kuba



Hawana czyli miasto nad Zatoką Meksykańską, stolica Kuby i największe miasto oraz port na wyspie i w całych Karaibach.  W 1902 Hawana została stolicą Republiki Kuby. W pierwszej połowie XX wieku stała się ważnym ośrodkiem turystycznym. W dniu 8 stycznia 1959 została zajęta przez rewolucyjne oddziały Fidela Castro. Prowadzona przez Castro polityka gospodarcza doprowadziła do zmierzchu świetności miasta, ale począwszy od lat 80. XX wieku prowadzone są zabiegi renowacyjne w obrębie starego miasta.
Hawana była ulubionym miejscem Ernesta Hemingwaya, który spędził tu 20 lat swojego życia.

167. Estonia


Tallin jest stolicą Estonii. W 1989 założono tam Związek Polaków w Estonii. Miasto jest obecnie jedną z najchętniej odwiedzanych stolic europejskich, a W 2002 zorganizowano tutaj 47. Konkurs Piosenki Eurowizji 2002. W 2011 roku natomiast, miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. 15 września 1939 r. do Tallinna, jako neutralnego portu, za zgodą władz estońskich, zawinął ORP Orzeł w celu odstawienia do szpitala chorego dowódcy. Wskutek niemieckiej interwencji internowany, w nocy z 17/18 września 1939 r. ORP Orzeł wsławił się brawurową ucieczką z Tallinna i po miesiącu dotarł do Wielkiej Brytanii. Ucieczka Orła stała się pretekstem utworzenia sowieckich baz wojskowych na terenie Estonii, a następnie aneksji Estonii w 1940 r. przez ZSRR.
Tallińskie stare miasto zostało w 1997 wpisane na listę światowego kulturowego dziedzictwa ludzkości UNESCO

166. Ukraina


Krym to półwysep na południu Ukrainy, zwany czasem półwyspem Taurydzkim, a w starożytności Chersonezem Taurydzkim bądź Taurydą. Południowa część Krymu, obejmująca Góry Krymskie i wybrzeże czarnomorskie ma duże walory turystyczne i w jej gospodarce turystyka ma duże znaczenie. Do najpopularniejszych atrakcji zalicza się czarnomorskie plaże na południowym brzegu półwyspu, Góry Krymskie z kilkoma udostępnionymi jaskiniami oraz licznymi atrakcjami krajobrazowymi, zabytki Gór Krymskich. Do tych ostatnich należą średniowieczne tzw. skalne miasta: Czufut-Kale, Eski-Kermen, Bakła, Cziłter-Koba, Cziłtier-Marmara, Kaczi-Kalon, Kyz-Kermen, Mangup, Skalne klasztory Inkermanu wraz z twierdzą Kałamita, Szułdan, Tepe-Kermen, twierdza Siujreńska; zabytki tatarskie, zwłaszcza Bachczysaraj i zabytki wybrzeża południowego: w tym bizantyjskie (np. Chersonez Taurydzki) i genueńskie (np. fortyfikacje Sudaku) miasta i twierdze oraz Sewastopol, mający duże znaczenie jako miasto-symbol wojny krymskiej i walk o Krym w czasie II wojny światowej. Na półwyspie Kerczeńskim atrakcją turystyczną są m.in. wulkany błotne.

165. Niemcy



Na chwilę obecną jest to chyba moja najładniejsza kartka z Niemiec.

Hamburg czyli miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki. Drugie po Berlinie pod względem liczby ludności. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości. Tradycje kulturalne tego hanzeatyckiego miasta sięgają średniowiecza. Ogromny wpływ na historię kultury wywarli tacy poeci jak Friedrich Klopstock, Gotthold Lessing i Heinrich Heine oraz sławni na całym świecie kompozytorzy, a wśród nich Händel, który działał w pierwszej położonej poza Włochami publicznej operze. Z Hamburga wywodził się Johannes Brahms. Gustav Gründgens swoją legendarną inscenizacją „Fausta“ Goethego tworzył tu historię teatru, a grupa The Beatles w Starclubie świętowała swój przełom.
Hamburskie sceny teatralne oferują rozmaite sztuki artystyczne, począwszy od teatru improwizowanego, aż do baletu Johna Neumeiera. Oprócz trzech teatrów narodowych, w tym założonej w 1678 r. Hamburskiej Opery Narodowej, Teatru Niemieckiego i Teatru Thalia, ponad 50 muzeów oraz w sumie 313 scen teatralnych i muzycznych oraz mnogość kabaretów przyciąga dużą liczbę publiczności. Hamburg jest po Nowym Jorku i Londynie trzecim co do wielkości miastem musicalowym na świecie.

164. USA


Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu. Trzecie pod względem liczby ludności (po Chinach i Indiach), a czwarte pod względem terytorium (po Rosji, Kanadzie i Chinach). W jego skład wchodzą także pozastanowe wyspy na Pacyfiku (Baker, Guam, Howland, Jarvis, Johnston, Kingman, Mariany Północne, Midway, Palmyra, Samoa Amerykańskie, Wake) i na Atlantyku (Wyspy Dziewicze, Navassa, Portoryko – największa z nich, formalnie państwo stowarzyszone ze Stanami Zjednoczonymi).
Jako dziecko marzyłam o tym by mieszkać w Stanach. Albo żeby chociaż tam pojechać... Jak dorosłam to moje dziecięce marzenie szybko wyparowało, chociaż nie ukrywam, że turystycznie chętnie bym się tam wybrała.

163. Rosja


Tyle ile mogę powiedzieć o tej kartce to to, że mi się nie podoba i że wysłana została do mnie z miasta Tuła. Znajduje się ono w europejskiej części Rosji. Miasto wzmiankowane pierwszy raz w 1146. Początkowo znajdowało się w Księstwie Riazańskim. W 1503 zostało włączone do Księstwa Moskiewskiego. W latach 1514-1521 zostało ufortyfikowane w celu obrony przed Tatarami krymskimi. W XVI-XVII wieku ośrodek hutnictwa. W 1712 z rozkazu Piotra I Wielkiego wybudowano w Tule pierwszą w Rosji fabrykę broni. W 1775 zostało stolicą guberni. W XIX wieku było ośrodkiem jubilerstwa, handlu wyrobami srebrnymi oraz produkcji samowarów. W latach 1918-1920, podczas wojny domowej w Rosji, znajdowała się tam baza zbrojeniowa Armii Czerwonej. Od 1937 jest stolica obwodu. W czasie II wojny światowej od października do grudnia 1941 trwała bohaterska obrona Tuły przed wojskami niemieckimi. 7 grudnia 1976 Tuła otrzymała tytuł Miasto Bohater. Jednym z jego miast partnerskich jest Wałbrzych.

162. Polska


Bydgoszcz jest największym miastem województwa kujawsko-pomorskiego (co mnie osobiście zaskoczyło bo dałabym sobie pewnie rękę uciąć, że Toruń...). Miasto jest ośrodkiem kultury muzycznej. Posiada znaną z akustyki filharmonię oraz nowoczesną operę. W 2005 r. zwycięzcą XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina został absolwent bydgoskiej Akademii Muzycznej – Rafał Blechacz. Oprócz tego sztuki wystawia Teatr Polski oraz teatry niepubliczne. Istnieją Ośrodki Kultury: Miejski i Wojewódzki oraz liczne galerie sztuki z Galerią Miejską i Galerią Sztuki Nowoczesnej na czele. I na koniec słówko ode mnie. Kiedy kursuję pociągiem pomiędzy Gdańskiem a Poznaniem, Bydgoszcz znajduje się mniej więcej po środku drogi. Gdy wracam do Poznania to zazwyczaj przesypiam drogę do Bydgoszczy a potem już jest z górki ;)

161. Niemcy



Zamek łowiecki Granitz położony  na wyspie Rugii, jest jednym z najpięniejszych punktów widokowych na niej. Zbudowano go w latach 1837-1846 dla księcia Wilhelma Malte zu Putbus.  W zamku prezentowana jest unikalna w skali Europy kolekcja zwierzyny łownej „Jelenie świata”.
Do zamku można dostać się koleją wąskotorową („Resender Roland”) lub korzystając z komunikacji miejskiej. A pocztówka sama w sobie pochodzi z tak zwanej postcard book :)

160. Mauritius


Kartka, którą dostałam już jakiś czas temu, ale nie miałam jak jej zeskanować wcześniej. O samym kraju napisałam już chyba wszystko co udało mi się dowiedzieć na jego temat. Ale jak się dowiem więcej, to na pewno przy najbliższej okazji się tą wiedzą podzielę. Ach żeby u nas chociaż lato było takie piękne w całości :)

159. Indonezja


Yogyakarta to miasto w Indonezji w środkowej części Jawy u podnóża wulkanu Merapi, zwane potocznie Yogya. Do 1755 r. miasto należało do sułtanatu Mataram, po jego podziale powstał m.in. sułtanat Yogyakarta, który później stał się protektoratem holenderskim. W czasie II wojny światowej pod okupacją japońską, w latach 1946-1950 pełniło czasowo funkcję stolicy Indonezji, gdyż Batawia była okupowana przez Holandię. 27 maja 2006 miasto ucierpiało w wyniku trzęsienia ziemi o sile 6,2 stopnia w skali Richtera.

158. Holandia



Po przerwie na Święta, sylwestra i Nowy rok, podczas której leżałam chora w łóżku wracam do uzupełniania bloga. Trochę zaległości mi się nazbierało przez ten czas. Do tego dochodzi złość na nowe, o wiele wyższe ceny znaczków pocztowych co zmusza mnie do ograniczenia wysyłania kartek i listów :(
Wracając do kartki...
Gulden holenderski (używano także nazwy floren) czyli jednostka walutowa Holandii od XVII wieku do 2002 roku. Dzielił się na 100 centów. Zastąpiony przez euro, nadal używany na Arubie i Antylach Holenderskich.