125. Tajwan



Chiński Nowy Rok (dosłownie Święto Wiosny) – najważniejsze święto w tradycyjnym kalendarzu chińskim, przypadające między końcem stycznia a końcem lutego. Od najdawniejszych czasów jest w Chinach najważniejszym świętem publicznym i prywatnym, zapożyczyły je również zamieszkujące w Chinach mniejszości narodowe.
Ostateczny kształt Święta Wiosny ukształtował się na początku naszej ery w wyniku złączenia się kilku świąt. Tradycyjnie trwa ono piętnaście dni i kończy się Świętem Latarni. Do dziś pozostało najważniejszym świętem, pomimo wprowadzenia w 1912 roku w Chinach kalendarza gregoriańskiego. W Chińskiej Republice Ludowej pierwsze 3 dni chińskiego Nowego Roku są dniami wolnymi od pracy.
Chiński Nowy Rok zacznie się 10 lutego 2013 i będzie rokiem węża, czyli mojego chińskiego znaku zodiaku :)

124. Włochy



Fontanna di Trevi czyli najbardziej znana barokowa fontanna Rzymu. Została zbudowana z inicjatywy Klemensa XII w miejscu istniejącej wcześniej fontanny zaprojektowanej przez Leona Battiste Albertiego z 1435 r. Zasila ją woda doprowadzona akweduktem zbudowanym w 19 p.n.e. przez Agrypę, tym samym, który zasila fontannę Barcaccia znajdującą się u podnóża Schodów Hiszpańskich. Legenda wiąże nazwę fontanny z imieniem Trevia noszonym przez dziewicę, która odkryła źródło wody wykorzystane przy budowie akweduktu. Wodę doprowadzaną przez ten akwedukt do fontanny nazywa się Acqua Virgo. (virgo - dziewica po łacinie) Turyści zwyczajowo wrzucają do fontanny drobne monety (przez ramię, do tyłu), by zapewnić sobie "powrót do Rzymu". Istnieją również legendy związane z ilością wrzucanych monet - jedna ma zapewnić powrót do Rzymu, dwie - romans, trzy - ślub. Pieniądze, wyławiane przez władze miasta, przeznaczone są na utrzymanie zabytków oraz na potrzeby biednych w Rzymie. Podobnie dziennie wrzucane jest około 3000 euro!

123. Indonezja


Papierowe parasolki oryginalnie pochodzą z Chin. Dopiero potem stały się również popularne w innych krajach Azji. Oczywiście są one ręcznie robione i malowane. Używa się ich w tradycyjnych tańcach i obrzędach jak i podczas ceremonii ślubnych. Kartka na żywo wygląda jeszcze piękniej jak na skanie :)

122. Hiszpania



Pałac Muzyki Katalońskiej, to budynek z salą koncertową w Barcelonie przy ulicy Carrer Sant Pere Més Alt w dzielnicy Ciutat Vella. Jeden z najważniejszych zabytków katalońskiej secesji. Dzieło Lluisa Domènecha i Montanera wzniesiono w ciągu trzech lat, między 1905 a 1908 rokiem. Jego budowę sfinansowali katalońscy przemysłowcy tekstylni, którzy zasponsorowali również barceloński teatr opery i baletu – Gran Teatre del Liceu.
Salę przeznaczono na koncerty muzyki orkiestrowej i instrumentalnej oraz występy chóralne i śpiewacze. Dziś spełnia wszystkie te funkcje – prezentuje się tu zarówno muzykę poważną, jak i rozrywkową.
W 1971 pałac wpisano na listę zabytków narodowych. W tym czasie przeprowadzono też restaurację budynku. W 1997 audytorium znalazło się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

121. Białoruś



Fundatorem Bazyliki Katedralnej św. Franciszka Ksawerego w Grodnie był król Stefan Batory, który u schyłku swego życia sprowadził jezuitów do Grodna. Stosowny zapis znalazł się w testamencie monarchy. Świątynia miała być miejscem spoczynku władcy, ale król zmarł w 1586, gdy mury były wzniesione tylko do połowy. W lecie 2006 w ołtarzu wybuchł pożar. Przyczyną była niesprawna instalacja elektryczna. Całkowitemu zniszczeniu uległy dwie figury.
W ostatnich latach kościół został objęty projektem rewaloryzacyjnym, realizowanym w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Dziedzictwo Kulturowe”, finansowanym ze środków ministerialnych, które pochodzą bezpośrednio z budżetu Państwa Polskiego.

120. Tunezja



Kairuan to po Mekce, Medynie i Jerozolimie czwarte święte miasto islamu, znajdujące się w Tunezji,
ok. 160 km na południe od Tunisu, 57 km na zachód od Susy
Nazwa miasta pochodzi od arabskiego kairuwân – oznaczającego obóz wędrownych nomadów.
Kairuan to jedno z pierwszych miast Afryki Północnej, które trwale opanował islam.
Dzięki wielu tkalniom dywanów, firmom tekstylno-odzieżowych, zakładom wyrobów tytoniowych Kairuan jest ważnym miastem gospodarczym Tunezji. Dodatkowym źródłem dochodów jest turystyka zagraniczna. Są tu zlokalizowane kompleksy hotelowe i liczne zabytki udostępnione dla zwiedzających.
Największą atrakcją Kairuanu jest Wielki Meczet, zwany również Meczetem Sidi Okba, od imienia fundatora i założyciela Kairuanu, powstały ok. 670 r. Pierwotna budowla została całkowicie zniszczona, a obecna świątynia to dzieło Aghlabidów (IX w.). Dach meczetu wspiera się na 414 filarach, pochodzących z rzymskich miast na terenie Afryki, a także Kartaginy i Susy. Wewnątrz meczetu jest 17 naw.
Wieki meczet wraz z medyną został w 1988 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkaości UNESCO.
A kartka wypisana po arabsku <3

119. Rosja



Kluczewska Sopka - wulkan na Kamczatce, wznosi się na wysokość 4750 m n.p.m. Jest to największy i najbardziej aktywny wulkan w Eurazji i jednocześnie najwyższy szczyt Kamczatki.
Po raz pierwszy erupcję tego wulkanu zanotowano w 1697 roku i od tego czasu jest ciągle aktywny, podobnie jak inne sąsiadujące z nim wulkany. Po raz pierwszy został zdobyty w 1788 roku przez Daniela Gausa i dwóch innych członków ekspedycji Billingsa. Następną próbę wejścia podjęto dopiero w 1931 roku, przy schodzeniu z wulkanu kilku ze wspinaczy zostało zalanych płynącą lawą. Według niektórych źródeł pierwszego wejścia na szczyt dokonali potomkowie polskiego zesłańca Piotr i Jan Kozyrewscy pomiędzy 1701 a 1703 rokiem.
Wulkany Kamczatki należą do listy UNESCO.

118. Holandia


Magere Brug (Chudy Most) jest mostem nad rzeką Amstel w Amsterdamie. Most łączy brzegi w pobliżu ulicy Kerkstraat pomiędzy kanałami Keizersgracht i Prinsengracht. Magere Brug jest mostem zwodzonym. Obecny most został wybudowany w 1934 Pierwszy most powstał w 1691. W 1871 z powodu złego stanu mostu postanowiono go rozebrać i przebudować. 50 lat później zdecydowano się na kolejną przebudowę.
Pierwsza holenderska kartka przedstawiająca miasto :)

117. Francja


Lourdes to miasto i gmina w południowo-zachodniej Francji, u podnóża Pirenejów, nad rzeką Gave de Pau, w regionie Midi-Pyrénées, w departamencie Pireneje Wysokie. Największy we Francji i jeden z największych na świecie ośrodków kultu maryjnego i cel pielgrzymek, odwiedzany rocznie przez 6 mln osób z całego świata (w okresie od marca do października). Według nauki Kościoła rzymskokatolickiego 11 lutego 1858 r. przy jaskini Massabielle 14-letniej Bernadecie Soubirous objawiła się Matka Boża, przedstawiając się jej jako "Niepokalane Poczęcie". W 1874 w tym miejscu ustawiono statuę Matki Bożej z Lourdes, następnie neogotycką bazylikę. Od 1990 r. Lourdes utrzymuje partnerskie stosunki z Częstochową. Zostało opisane w powieści Emila Zoli pod tytułem Lourdes.

116. Rosja


Na placu Czerwonym znajdują się liczne cenne zabytki. Jednym z nich jest mauzoleum Lenina, gdzie spoczywa zabalsamowane ciało wodza rewolucji październikowej. W pobliżu znajduje się katedra św. Bazylego i Kreml, nieco dalej - odrestaurowana katedra Kazańska. Stronę północną placu zajmuje Państwowe Muzeum Historyczne, otoczone wieżami Kremla. Jedyną rzeźbą na całym placu jest wykonany z brązu pomnik Kuźmy Minina i Dmitrija Pożarskiego, którzy pomogli Moskwie wyprzeć z miasta Polaków w 1612 roku, podczas wielkiej smuty. Niedaleko znajduje się Łobnoje miesto - dawne miejsce publicznych egzekucji. Obecnie zwyczajowo mają tam miejsce publiczne uroczystości. W 1991 roku, jako pierwszy obiekt w Rosji, plac Czerwony został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

115. Tajwan


Święto Latarni czyli tradycyjne chińskie święto, obchodzone 15 dni po chińskim Nowym Roku i stanowiące jednocześnie jego zakończenie. Jest to jedno z najstarszych chińskich świąt.
Obchody święta zaczynają się już 13 dnia Nowego Roku. W czasie Święta Latarni ulice przyozdabiane są bogato zdobionymi lampionami o najróżniejszych kształtach. Odbywają się parady przebierańców i tańce. Tradycyjnym daniem spożywanym w czasie tego święta są ryżowe kulki ze słodkim nadzieniem.

114. Chorwacja


Rovinj to miasto w Chorwacji na półwyspie Istria, w którym jedna trzecia mieszkańców to Włosi. Na wyspie św. Katarzyny koło Rovinju znajduje się pałacyk hrabiego Ignacego Korwin-Milewskiego zbudowany na przełomie XIX/XX wieku wg projektu krakowskiego architekta Teodora Talowskiego. Korwin-Milewski posiadał w swojej rezydencji wspaniałą kolekcję polskiego malarstwa w tym dzieła takich malarzy jak Gierymskiego, Chełmońskiego, Pankiewicza, Wyczółkowskiego, Stanisławskiego, de Laveaux, Malczewskiego, Matejki.
Byłam, widziałam i muszę przyznać, że miasto jest cudowne :)

113. Białoruś


Do zapisu języka białoruskiego stosowano dwa alfabety: cyrylicę lub alfabet łaciński - tzw. łacinkę białoruską. Ciekawostką jest, że Tatarzy żyjący w Białorusi stosowali do zapisu tego języka alfabet arabski. Obecnie język ten zapisywany jest niemal wyłącznie za pomocą cyrylicy.

112. Indonezja



Balijskie tańce wywodzą się z lokalnej tradycji. Z biegiem czasu wzbogaciły się o elementy zaczerpnięte z hinduizmu i buddyzmu. Często odtwarzane są przez tancerzy będących w transie. Balijski teatr tańca, to przedstawienia służące przede wszystkim rozrywce, albo towarzyszące uroczystościom  religijnym. Taniec dramatyczny ma charakter narracyjny,  a spektakle często towarzyszą obchodom odalanu, czyli rocznicy założenia świątyni.
Obok zwyczajowego teatru tańca na wyspie istnieją również nowsze formy tej sztuki. Wiele  z nich, wywodzących się z tradycji, z biegiem czasu utraciło swój religijny charakter i ma za zadanie przede wszystkim zapewniać rozrywkę wyspiarzom i turystom. Większość przedstawień  zachowało klasyczną strukturę, jednak są one pozbawione elementów związanych z modlitwą i składaniem ofiar. Niektóre tańce, takie jak tari tani(taniec rolników),wpisały się nawet  w nurt polityki, wysławiając życie prostych ludzi ,aby zyskać ich poparcie.

111. Mauritius


Już sama nie wiem co mogę jeszcze dodać na temat tej rajskiej wyspy. Sama kartka jest przeurocza i ma w sobie coś romantycznego. Zachody słońca i nocne widoki mają w sobie coś niesamowitego i magicznego. Kartkę dostałam oczywiście od Samuela, od którego mam wszystkie piękne mauritiusowe pocztówki :)

110. Holandia


Flaga Fryzji -  prowincji w północnej Holandii. Jej stolicą jest Leeuwarden a językami używanymi niderlandzki i fryzyjski. Fryzyjskie miejscowości oznakowane są w dwóch językach, natomiast nauka języka fryzyjskiego w szkołach jest powszechna.

109. Białoruś


Pocztówka z Białorusi przedstawiająca obraz Apolinarego Horawskiego. Dzieło nazywa się "Wieczór w Guberni Mińska" (o ile dobrze tłumaczę). Pochodzi ze zbiorów Narodowego Muzeum Sztuki w Białorusi.
Osobiście nie przepadam za tego typu kartkami, ale w tej jest coś specjalnego. Jej klimat bardzo do mnie przemawia.

108. Kanada



Calgary to największe miasto kanadyjskiej prowincji Alberta, leżące na przedgórzu Gór Skalistych nad rzeką Bow.
Polonia w Calgary szacowana jest na około 20 tys. osób. Jest ona skupiona wokół trzech ośrodków:
Polsko-Kanadyjskie Centrum Kultury zwane popularnie Domem Polskim w północno-wschodniej części miasta - siedziba Stow. Polsko-Kanadyjskiego i Stow. Polskich Kombatantów
Parafia Matki Boskiej Królowej Pokoju w Calgary (prowadzona przez księży Chrystusowców) położona w pobliżu Uniwersytetu Calgary Kościół prafialny jest charakterystycznym elementem architektury miasta, zaprojektowany w charakterystycznym kształcie wigwamu indiańskiego
Polska Szkoła im. Jana Pawła II w Calgary (około 500 uczniów w klasach od 1 do 12).

107. Polska


Kartka od Mikisa ze spotkania postcrossingowego, które odbyło się w Krakowie z okazji wylosowania ID 555555. Przedstawia dziewczynę ubraną w strój łowicki. Moja współlokatorka pochodzi z Łowicza i marzy o ludowym stroju ze swojego regionu. Z tego co mówiła jest tylko jedna rzecz, która powstrzymuje ją od zakupu... Cena.

106. Japonia



Maiko czyli uczennica na gejszę. Podczas bycia maiko dziewczyna przechodzi kilka etapów kształcenia się.
Cechami charakterystycznymi dla niej są: kimono z długimi rękawami, długi pas zawiązany tak, by zwisał swobodnie z tyłu, kwaitowe ozdoby do włosów inne na każdy miesiąc i klapki na 10-15cm koturnie.
Maiko zawsze czesze swoje naturalne włosy, nigdy nie nosi peruki. Ponieważ wykonanie fryzury jest bardzo kosztowne, maiko chodzi do fryzjera co 5-7 dni. Aby nie zniszczyć misternego uczesania, musi spać z podłożoną pod szyję podkładką z laki, na której jest mała poduszeczka. Jeśli podkładka w nocy się przewróci, fryzura zostanie zniszczona.

105. Tajlandia


Kartka przyszła do mnie w ramach wakacyjnego RRa z oficjalnego forum postcrossingu. Nadawca nawet nie wiedział, że wybrał kartę z moich favów!

Pełna nazwa Bangkoku w języku tajskim brzmi: กรุงเทพมหานคร อมรรัตนโกสินทร์ มหินทรายุธยามหาดิลก ภพนพรัตน์ ราชธานีบุรีรมย์ อุดมราชนิเวศน์ มหาสถาน อมรพิมาน อวตารสถิต สักกะทัตติยะ วิษณุกรรมประสิทธิ์, czyli Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit, co w prostym tłumaczeniu oznacza:
"Miasto aniołów, wielkie miasto, wieczny klejnot, niezdobywalne miasto boga Indry, wspaniała stolica świata wspomaganego przez dziewięć pięknych skarbów, miasto szczęśliwe, obfitujące w ogromny Pałac Królewski, który przypomina niebiańskie miejsce gdzie rządzi zreinkarnowany bóg, to miasto dane przez Indrę, zbudowane przez Wisznu". Taka ciekawostka.

104. Hiszpania


Hiszpania jest krajem szczególnie mi bliskim. W końcu spędziłam 4 lata w liceum dwujęzycznym i uczyłam się nie tylko języka, ale i jej historii, sztuki, geografii i literatury. Wszystko oczywiście po hiszpańsku.
Dzięki temu dowiedziałam się, że w średniowieczu zamieszkiwali ją Arabowie, a poznając ich historię i kulturę na lekcjach zdecydowałam, że chcę studiować arabistykę! Nic nie dzieje się bez przyczyny jak mówią. Wybór studiów pociągnął za sobą rozmaite zdarzenia, które cały czas zmieniają moje życie na lepsze chyba. Tak więc Hiszpania zawsze będzie mi bliska.
Kartka przyszła do mnie w ramach tagu. Szkoda tylko, że nadawczyni wypisała ją po angielsku pomimo, że pisałam do niej po hiszpańsku a nawet prosiłam by pisała w swoim języku...

103. Peru


Machu Picchu czyli najlepiej zachowane miasto Inków, w odległości 112 km od Cuzco. Oryginalnie nazywało się Patallaqta, od keczuańskich słów pata (stopień, schodek) i llaqta (miasto). Zudowano je według kompleksowo opracowanych planów w II połowie XV wieku.  Pełniło wówczas funkcję głównego centrum ceremonialnego, ale także gospodarczego i obronnego. Zamieszkiwali je kapłani, przedstawiciele inkaskiej arystokracji, żołnierze oraz opiekunowie tutejszych świątyń. Miasto składało się z dwóch części. W Górnej, zwanej hanman, znajdowały się: Świątynia Słońca, Grobowiec Królewski, Pałac Królewski oraz Intihuatana, największa inkaska świętość. W Dolnej mieściły się domy mieszkalne kryte strzechą oraz warsztaty produkcyjne. Na stromych zboczach otaczających miasto znajdowały się terasy uprawne o szerokości 2-4 m., z pionowymi ścianami między nimi wzniesionymi z kamieni.
Z nieznanych powodów miasto opuszczono.
W roku 1983 zostało wpisanę na listę UNESCO, a 7 lipca 2007 zostało ogłoszone jednym z siedmiu nowych cudów świata.

102. Seszele


Ostatnia z kartek od Samuela :) Kolejny tropikalny kraj - Seszele. Zdjęcie jest zrobione na wyspie Praslin. Wyspa została pierwotnie nazwana Isle de Palmes przez podróżnika Lazare'a Picaulta w 1774 roku. Służyła wówczas za przystań dla piratów i arabskich kupców. W 1768 została przemianowana na Praslin na cześć francuskiego dyplomaty Césara Gabriela de Choiseul-Praslin.

101. Mauritius


Chyba najładniejsza z całego kompletu! Rajskie plaże, nurkowanie w krystalicznie czystej wodzie, tropikalne uroczystości... czego chcieć więcej szczególnie gdy pogoda za oknem robi się coraz bardziej jesienna. A z tyłu karki jest przepis na sałatkę z patisona! :D

100. Mauritius


Ile aux Cerfs, czyli jedna z atrakcji dla wybierających się na Mauritius. Pięciogwiazdkowy hotel z własnym polem golfowym, piękne plaże i sporty wodne na pewno przyciągają całe mnóstwo turystów.

99. Mauritius


Pierwsza z 4 kartek z Mauritiusa, które przyszły do mnie od nikogo innego jak od Samuela! Razem z herbatkami i długopisem były lekko spóźnioną niespodzianką urodzinową :) Totalnie trafiony prezent!

98. Ukraina


Brak innego internetu jak w komórce zmusił mnie do przerwy w blogowaniu... Oczywiście jak na złość podczas tej przerwy przyszło mnóstwo kartek i teraz mam zaległości. No ale trudno. Lecimy z Jałtą!
Jest to miasto na Ukrainie w południowej części Półwyspu Krymskiego, na brzegu Morza Czarnego. Za czasów Związku Radzieckiego Jałta była popularnym kurortem nadmorskim. W czasie II wojny światowej w Jałcie (a dokładnie w Liwadii – niewielkiej miejscowości koło Jałty) odbyła się konferencja jałtańska ustalająca na przeszło 40 lat polityczny podział powojennej Europy. Na przedmieściach Jałty znajdują się dwa carskie pałace w: Liwadii i Massandrze.