134. NiemcyNeuschwanstein (Nowy Łabędzi Kamień) to XIX-wieczny zamek neoromańsko-pseudomauretańsko-neogotycki położony w Bawarii, nad przełomem rzeki Pöllat w Alpach Bawarsko-Tyrolskich, na pograniczu Niemiec i Austrii, dwa kilometry od zamku Hohenschwangau. Ludwik II, za życia nierozumiany i potępiany za rozrzutność, pozostawił Bawarii swój najcenniejszy skarb. Przychody ze zwiedzania znacznie przewyższają sumę przeznaczoną na budowę rezydencji, bowiem co roku przybywa tu ponad milion osób. Dostępne do zwiedzania są m.in.: pomieszczenia dla służby, sala tronowa, sypialnia króla i największa z komnat – sala śpiewaków. Zamek Neuschwanstein stanowi dziś jeden z najwspanialszych zabytków Bawarii.
W kasie biletowej można również dostać słuchawkę, w której podczas zwiedzania zamku będzie można usłyszeć informacje na temat kolejnych pomieszczeń w swoim ojczystym języku czyli również polskim. Z parkingu można dostać się do zamku pieszo, bryczką konną lub autokarem.
Kiedy byłam tam jako dziecko z rodzicami pamiętam, że były 3 kolejki: do flagi brytyjskiej, niemieckiej i japońskiej. Niestety rodzice nie chcieli stać w najdłuższej (angielskiej), więc poszliśmy do niemieckiej gdzie czekał niemiecki przewodnik. Dlatego nic nie zrozumiałam podczas zwiedziania :(

2 Response to "134. Niemcy"

 1. Pasażerka says:
  13 listopada 2012 13:57

  więc jest świetny pretekst, żeby pojechać tam jeszcze raz i tym razem stać w kolejce do brytyjskiej flagi :)

  swoją drogą czy ten zamek naprawdę leży na takim wzgórzu otoczonym wzgórzami? to żaden photoshop?

 2. Agnezze says:
  13 listopada 2012 21:58

  No chyba, że wszystko się teraz pozmieniało :) pewnie już możesz dostać słuchaweczkę nawet po polsku i sobie samemu zwiedzać :)

  Największa magia w tym, że on na prawdę leży na takim wzgórzu <3

Prześlij komentarz