97. Czarnogóra



Czarnogóra to państwo w Europie Południowej. Leży na wybrzeżu Morza Adriatyckiego i graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią.
W wyniku przeprowadzonego 21 maja 2006 referendum niepodległościowego zadeklarowano zerwanie dotychczas istniejącej federacji z Serbią (Serbia i Czarnogóra). Ostatecznie parlament kraju proklamował niepodległość 3 czerwca 2006. Zgodnie z umową związkową sukcesorem dotychczas istniejącego państwa Serbii i Czarnogóry została Serbia, natomiast Czarnogóra od nowa rozpoczęła procesy akcesyjne do organizacji międzynarodowych. 28 czerwca 2006 roku Czarnogóra została przyjęta do Organizacji Narodów Zjednoczonych jako 192. członek tej organizacji, a od 11 maja 2007 roku jest 47. państwem członkowskim Rady Europy. Od grudnia 2009 jest kandydatem do NATO a od 17 grudnia 2010 r. posiada status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej. Co ciekawe jej walutą jest już Euro.

96. Arabia Saudyjska


Meczet Quba znajduje się w Medynie. Jest najstarszym meczetem na świecie. Składa się z prostokątnej sali modlitewnej wyniesionej na drugą platformę kondygnacji.W obrębie świątyni można znaleźć też tereny mieszkalne, biura, Wyposażenie ablucji,sklepy i
bibliotekę. Sześć dodatkowych wejść rozproszona jest w północnej, wschodniej i zachodniej elewacji. Cztery minarety zdobią narożniki sali modlitewnej.

95. Rosja


Zorza polarna jest zjawiskiem świetlym obserwowanym na wysokich szerokościach geograficznych. Występuje głównie za kołem podbiegunowym, chociaż w sprzyjających warunkach bywa widoczna nawet w okolicach 50. równoleżnika. Zdarza się, że zorze polarne obserwowane są nawet w krajach śródziemnomorskich. Rozróżnia się typy systematyczne zórz: pasma, łuki, kurtyny, promienie, korony i inne. Morze mieć kolor zielony, żółty i czerwony, ale bardzo często jet biała. Ale bym chciała kiedyś zobaczyć ją na żywo...

94. Peru


Lima jest stolicą i zarazem największym miastem Peru. Wokół Plaza de Armas czyli centralnego placu miasta i najstarszej jego części znajduje się wiele zabytków. Między innymi Katedra, której zdjęcie widnieje na pocztówce. Zbudowana na zlecenie Francisca Pizarra w 1535 roku w stylu kolonialnym. Przebudowywana 2 razy. W kaplicy św. Jana Chrzciciela znajduje się uważana za jedna z najpiękniejszych rzeźba Chrystusa. W innej kaplicy złożone zostały szczątki Francisca Pizarra.  Zespół urbanistyczny starego miasta został w roku 1988 wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

93. Indonezja


Bali to indonezyjska wyspa. Ludność stanowią głównie Balijczycy, wyznający tzw. hinduizm balijski, a muzułmanie stanowią kilkuprocentową mniejszość (Indonezja jest największym powierzchniowo muzułmańskim krajem na świecie). W 2012 r. krajobraz kulturowy prowincji Bali został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

92. Filipiny



Benguet to prowincja na Filipinach. Pocztówka przedstawia jej rdzennych mieszkańców w strojach ludowych podczas tańca.
A w tle tarasy ryżowe w Banaue liczące ok. 2000 lat. Przez Filipińczyków uważane za ósmy cud świata. Tarasy powstały prawdopodobnie wyłącznie dzięki pracy rąk, bez użycia maszyn czy cięższego sprzętu. Znajdują się na wysokości 1500 m n.p.m. i zajmują powierzchnię 10 360 km². Zasilane są wodą poprzez system irygacyjny ze znajdujących się powyżej lasów deszczowych. W 1995 zostały włączone na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

91. Polska


Warszawska ulica Piwna czyli najdłuższa ulica Starego Miasta, biegnąca od Placu Zamkowego do ul. Wąski Dunaj. Najdawniejszym obiektem murowanym przy ulicy jest kościół św. Marcina, wybudowany pierwotnie jako drewniany w latach 1353–54. W XV wieku zastąpił go gotycki kościół murowany o absydzie od strony ulicy Piwnej. Przy kościele funkcjonował klasztor i cmentarz; w roku 1442 księżna Anna ufundowała obok kościoła przytułek.

90. Holandia



Terschelling to wyspa i gmina w Holandii we Fryzji w archipelagu Wysp Zachodniofryzyjskich.
Najbardziej znaną atrakcją jest odbywający się w plenerze coroczny Oerol Festival, poza tym wyspa słynie z prowadzonych od 1840 roku upraw żurawiny, która stała się ważnym elementem lokalnej kultury.
Znajduje się na morzu Wattowym, które widnieje na liście UNESCO od 2009 roku.
Ogólnie kartka nie bardzo mi się podoba... Chyba na prawdę mam pecha co do Holandii.

89. Szwecja



Flaga Szwecji jest niebieskim prostokątem z żółtym krzyżem.
W edykcie z 1569 król Jan III Waza nakazał, by żółty krzyż widniał we wszystkich chorągwiach bojowych. Najstarsze wizerunki niebieskiej flagi z żółtym krzyżem pochodzą z końca XVI wieku, a równie wiarygodne przekazy dotyczące takiej flagi na morzu pochodzą z lat 20. XVII wieku. Samo użycie zostało określone 6 czerwca 1663.
Wzór szwedzkiej flagi wzorowany jest na duńskiej Dannebrog, a barwy wzięto z herbu.
W Szwecji 6 czerwca obchodzony był Dzień Flagi (Svenska Flaggans Dag), który został przekształcony w Święto Narodowe.

88. Sri Lanka


Sri Lanka to państwo w Azji Południowej, na wyspie Cejlon (pod tą nazwą znane do 1972) wraz z mniejszymi przybrzeżnymi wyspami. Oddzielone od Półwyspu Indyjskiego cieśniną Palk i zatoką Mannar. Oficjalnie w 2009 roku na Sri Lance zakończyła się wojna domowa z Tamilami, która zaczęła się w roku 1983. Poza tym jest to kraj niewątpliwie warty odwiedzenia!

87. Sri Lanka


Kandy (syng. මහ නුවර tamil. கண்டி) - stolica Prowincji Centralnej w Sri Lance. W Kandy znajduje się ważna dla wyznawców buddyzmu Świątynia Zęba (Dalada Maligawa) , w której przechowuje się ząb Buddy. Świątynia stanowiła w przeszłości część kompleksu pałacowego władców królestwa Kandy. To święte miasto wpisane zostało na listę UNESCO w roku 1998.

86. Włochy


Włoska miejscowość w Lombardii czyli Crema. Po lewej stronie na zdjęciu jest katedra. Obecny kościół stoi na miejscu wcześniejszego, zniszczonego w roku 1160 w wyniku działań zbrojnych Fryderyka Rudobrodego. Rekonstrukcja rozpoczęła się w roku 1284 i zakończyła w 1341.
Po prawej na górze widać zdjęcie ratusza, a na dole Kościół Santa Maria della Croce.

85. Finlandia


No cóż... nie wiem sama co napisać. Pierwsza oficjalna kartka z Finlandii (nie ukrywam, że czekałam na fińską kartkę z niecierpliwością). Totalnie mi się nie podoba. Wygląda jak stare zdjęcie z albumu babci. Jednak jest to pocztówka w pełnym tego słowa znaczeniu. Wiadomość też nie jest zbyt porywająca...
Krótko mówiąc: kartka wyjątkowo nie w moim guście.

84. Czechy


Największe miasto a zarazem stolica naszych południowych sąsiadów. Praga jest uważana za jedno z najbardziej atrakcyjnych miast Europy, z tego względu corocznie odwiedzają ją liczne rzesze turystów. W mieście znajduje się ponad 20 muzeów i prawie 100 galerii. Zabytkowe centrum Pragi wpisane zostało na listę UNESCO w 1992 roku.
Zawsze będzie jednym z moich ukochanych miast. Byłam tam tylko raz, ale to wystarczyło by się totalnie zakochać.

83. Brazylia


Nazwa miasta Ouro Preto oznacza czarne złoto. Powstało w XVIII wieku, kiedy w miejscowych rzekach odkryto złoto. Dzięki temu stało się najbogatszym miastem Brazylii. Cechą charakterystyczną miasta jest jego barokowa, kolonialna architektura. To właśnie tam zrodził się pierwszy brazylijski ruch niepodległościowy. Na pocztówce widnieje właśnie muzeum niepodległości. Kompleks miejski Ouro Preto został wpisany w 1980 roku na listę UNESCO :)

82. Indonezja


Pekanbaru jest miastem w Indonezji w środkowej części Sumatry nad rzeką Siak. Jego nazwa pochodzi od indonezyjskich słów "Pekan" - "rynek" lub "miasto" i "Baru", co oznacza "nowy". Wielki meczet jest jedną z głównych atrakcji turystycznych.

81. Turcja


Błękitny Meczet czy inaczej Meczet Sułtana Ahmeda. Budowę meczetu, w 1609, rozpoczął w towarzystwie urzędników państwowych sam sułtan Ahmed I (wówczas 19-letni), którego ambicją było stworzyć budowlę wspanialszą od stojącej w pobliżu Hagia Sofii. W czterech narożnikach meczetu oraz na dwóch narożnikach dziedzińca wewnętrznego ustawiono łącznie sześć minaretów. Według jednej z opowieści, sułtan Ahmed, aby przebłagać autorytety w Mekce, zapłacił im za siódmy minaret. Według innej historii sześć minaretów to wynik nieporozumienia pomiędzy sułtanem a architektem. Otóż opisując minarety sułtan miał użyć słowa "altın" oznaczające coś złotego, zaś Sedefkar, przypadkiem bądź specjalnie, miał uznać, że sułtanowi nie może chodzić o niepraktyczne wieże ze szczerego złota i zrozumiał to słowo jako "altı", czyli "sześć".

80. Norwegia


Ulica Karl Johan jest główną ulicą Norweskiej stolicy - Oslo. Prowadzi od głównego dworca kolejowego aż do pałacu królewskiego. Idąc (albo jadąc) natkniemy się na Storting czyli norweski parlament, teatr narodowy, budynki uniwersyteckie, ogrody pałacowe, katedrę i bazar. Krótko mówiąc cała masa atrakcji! Szkoda tylko, że Norwegia jest tak droga... A w ogóle to jest pierwsza zarejestrowana kartka userki :D